Tánctanulás kezdőknek – interjú a táncról
Tánciskola, tánctanulás pároknak Dunakeszin és Budán.
Rádió interjú Vándor Zsuzsával a tánc világnapja alkalmából – 2021. április
A tánc kezdetektől fogva kultúrának részét képezi, ugyanakkor egyre kevesebb időt fordítunk rá.
A tánc az örömről szól és ebben nem különbözik egymástól a salsa, a gyermek balett vagy a társastánc. Bármilyen táncot tanulsz, az mindig fejleszteni fogja kreativitásod, probléma megoldó képességedet,
Miben más a versenytánc oktatás és a hobbi tánc oktatás? Mit ad Ön számára a táncnak az oktatása?
Táncot oktatni fantasztikus dolog, táncolni is persze, de minden egyes táncóra egy külön élmény számomra, és nemcsak élmény, hanem kihívás is.
Kihívás, mert minden csoportot, minden vendéget másképp kell megközelíteni, mindenkinek másképp feloldani a gátlásait, kihívás mert minden embernek más a tempója és ez nem feltétlenül tehetség kérdése, hanem életkoré, gátlásoké, előzetes képzettségé, esetleg napi leterheltségé és ezért nem egyformán kell mutatni, tanítani a lépéseket. És én ezt a kihívást nagyon szeretem. 🙂
Miért érdemes eljárni táncolni, főleg társastáncolni, mondjuk egy párnak, egy házaspárnak? Fel lehet fogni a tánctanulást úgy, mint egy párterápia?
Igen, véleményem szerint, egy kapcsolatot folyamatosan ápolni kell. Az egymásra figyelés fejlesztésére a tánc kiváló lehetőség.
Harmonikusan együtt mozogni, folyamatosan figyelni a másikra, együtt lépni, forogni és forgatni, lépni mert ő lép, vagy várni mert ő vár, ez a tánc tulajdonképpen, és ez egy csodálatos dolog.
Ugyanakkor a tánctanuláskor kicsit kilépünk a komfortzónánkból, mert olyasmit csinálunk, amit még nem tudunk, nem ismerünk, ami esetleg nem megy elsőre, és ez okozhat nehézségeket a pároknál, és ezt a feszültséget a tánctanárnak észrevétlenül kell megoldania. Szerintem ez a sikeres tánctanításnak egyébként a kulcsa.
Az apró trükkökkel, fortélyokkal, a sok – sok odafigyeléssel elérni, hogy a párok elfogadóbbak legyenek egymással és a párkapcsolatban összecsiszolódjanak.
Táncolni az emberek hobbiként járnak, munka után kikapcsolódásként.
Önnek mi a hobbija?
Nekem a munkám a hobbim, a tánc mindenhol jelen van az életemben, de nagyon szeretek olvasni, kirándulni, emberek között lenni, nekem a tánciskolás vendégek a második családom.
Szeretek táncos programokon részt venni, borkostolókon, koncerteken. Szeretek színházba járni, zenét hallgatni, talán a rajz és a festészet áll tőlem a legtávolabb.
Az Ön házasságában a tánc, hogyan tudott segíteni?
A tánc a kapcsolatunk alapja, a tánccal kezdődött nálunk minden. Az odafigyelés, az egymásra figyelés, harmónia, ezek mind – mind részei a házasságunknak, most már 25 éve, úgy hogy azt gondolom, kimondhatjuk, hogy a tánc segíti a kapcsolatunkat.
Milyen értékek vezénylik Önt a táncoktatás tekintetében, a családi élet tekintetében? Mik azok az értékek amik az Ön világítótornyát képzik?
Számomra fontos a figyelmesség a másik iránt, az apró részletekre történő odafigyelés.
A táncórákat én nemcsak rutinból ledarálom, egyiket a másik után, nemcsak a pénzt a munkát látom benne, hanem ami mögötte van, az embereket.
Számomra a tanítás mellett nagyon fontos, hogy közösséget is építsek. Az órákon, a tánciskolában kialakítani egy olyan baráti társaságot, akik jól érzik magukat együtt, egy bálon, egy össztáncon, vagy éppen egy borozós wellness hétvégén.
Én felkészülten megyek minden táncórára és folyamatosan figyelem mi történik az órán, hogy mi történik a párok között, mi történik a teremben, és azonnal korrigálok, hogy ha szükséges, szinte észrevétlenül javítok, oldom a feszültségeket.
Nagyon fontosnak tartom még, hogy fejlődni kell, hogy ha vége van egy táncórának, vége van egy rendezvénynek, akkor persze örülök a sikernek, de itt nem állok meg, hanem elkezdem átgondolni, mi nem volt annyira jó, mi az amit legközelebb jobban, másképp kell csinálni. A felkészülés, a figyelmesség, az elemzés és korrigálás, ezek szerintem nagyon fontos részei a tánctanításnak.
Ön hogyan látja, kik keresik fel az Ön tánciskoláját?
Milyen céllal jönnek táncolni, azon kívül persze, hogy el akarják sajátítani, a tánc alaplépéseit és szeretnének profi módon táncolni?
Mi van mögött, milyen mozgató rugó?
Az okok, hogy miért jönnek el táncolni az emberek, azok nagyon különbözőek.
Régóta tervezik, de sosem mertek beiratkozni, mindig is szerettek volna táncolni és most tesznek egy próbát, vagy készülnek egy esményre, a saját esküvőjükre, vagy másnak az esküvőjére, vagy egy céges partira, bálba, bár a járványhelyzet idején most annyira nem bálozunk.
Beszéltünk a párkapcsolat építésének fontosságáról, és bizony van olyan is, aki egy közös vidám hobbit szeretne a párjával. Tv nézés helyett táncolni szeretne, színesíteni szeretné a hétköznapokat, és ekkor beiratkoznak egy tánctanfolyamra.
Olyan is van, hogy már kirepülnek a gyerekek, és akkor úgy gondolják , hogy szeretnének valamilyen szép közös hobbit.
Egyszer megkérdeztem a vendégeket – nemcsak egyszer, sokszor – hogy miért iratkoztál be a táncra? Mit szeretsz a táncban? Mit ad Neked a tánc? és olyan válaszokat kaptam, hogy azért szeretek táncolni, mert a feleségem ilyenkor boldog, és én pont ekkor lehetek vele. Vagy kaptam egy olyan választ is, hogy végre egy olyan hobbi, ahol nem enni kell, és nem tenisz és jobb vagyok benne mint a férjem. 🙂
Tehát mindenki másért iratkozik be a tánctanfolyamra, mindenki mást vár el a tánctól.
De végül is azt gondolom, hogy a tánc egy nagyon szép szórakozás, egy romatikus tánc tulajdonképpen nem is tánc, hanem egy közös séta, egymást fogva, átöltve, együtt lépve és együtt mozogni nagyon kellemes dolog mindenki számára.
Hogyan látja azt, hogy a férfiak kevésbé szeretnek táncolni, kevésbé nyitottak arra hogy eljárjanak tánciskolába?
Valóban a férfiakat egy kicsit nehezebb rávenni a táncolásra, de számtalan párral szeretettem már meg a társastáncot, tehát rengeteg élő példa van rá, hogy igenis működik. Egyszer kell csak kipróbálni, azonnal beleszeretnek a táncba, ebbe az időtöltésbe, közös hobbiba, és elérjük azt, hogya végén már ők noszogatják a párjukat, hogy vegyék a tánccipőt, mert mindjárt kezdődik a táncóra.
Ha valaki szeretne elmenni táncolni, de még nem tudja melyik irány érdekelné, a társastáncon belül melyik tánc típus, akkor ön mit ajánlana, hogyan érdemesennek nekiállni? Hogyan érdemes elkezdeni keresgetni, hogy melyik az ő számára a legszimpatikusabb vagy leghozzáillőbb?
Mindenkinek van egy elképzelésea táncról. Vannak akik a klasszikus táncokat szeretik jobban mint például a keringő, a slowfox, foxtrott, tangó. Vannak akik pedig a latin ritmusokat részesítik előnyben, jobban szeretik hallgatni a rádióban.
Mindenkinek az egyéniségéhez kell igazítani a tánctanulás kezdetét. Később aztán amikor megismeri a tánciskola programját, szerintem jobban nyitottak lesznek más táncokra is, mint amikre eleinte gondolnak.
A korosztály sem mindegy. Minden tánciskolába más korosztályt hívnak meg, más korosztályt szólítanak meg.
Vannak akik versenyzéssel és gyerekekkel foglalkoznak, vannak akik kifejezetten a senior korosztállyal tartják a kapcsolatot. A programot úgy építik fel, ahogy a senioroknak kellemes, és szerintem a választásnál ez is fontos lehet.
Többször találkoztam olyannal, aki azért nem kezdett el táncolni – mondjuk férfi vagy női ismerősöm – mert félt attól, hogy nem annyira jó a rimtusérzéske vagy kicsit botlábú. Ő nekik mit javasol?
Nincsenek botlábú emberek, a ritmusérzék abszolút fejleszthető.
Nagyon fontos a kezek lábak összehangolása és valóban ez nem könnyű feladat sokak számára. Beszéltünk róla, hogy ez tulajdonképpen nehézséget okoz a pároknál, kicsit kilépni a komfortzónánkból, de ettől lesz szép, hogy amikor meg teljesül a vágyunk és sikerül úgy lépni ahogy mi szeretnénk és mindezt a párommal együtt tehetem meg közösen, harmonikusan, az egy csodálatos érzés.
És hogy ha idáig eljutnak a párok és nem adják fel idő előtt,
akkor ez egy fantasztikus hobbi tud lenni mindkettejük számára.
El lehet kezdeni a tánctanulás 60 éves kor felett is?
A tánc minden életkorban elkezdhető. Nincs életkorhoz kötve.
Miért fontos hogy van a táncnak világnapja? Miért fontos, hogy ünnepelük a tánc művészetet?
A tánc a kultúránk részét képezi. Úgy érzem, hogy egyre kevesebbet mozgunk, egyre kevesebb időt fordítunk a táncra, és a tánc világnapjának a célja, hogy ezeket a táncokat népszerűsítsük, hogy felhívjuk a figyelmet a táncak a fontosságára, a közös táncnak a fontosságára, és ösztönözzünk mindenkit a kipróbálásra, a megtanulásra.
Hogyan látja, hogy a pandémia elmúlásával, hogyan alakul a tánciskolák jövője?
A pandémia alatt nehéz volt a tánciskolák helyzete.
Gyakorlatilag hónapok óta zárva vagyunk, és a járvány idején megváltozott az életünk. Sokat tartózkodunk az otthnunkban, igyekszünk alehető legkevesebbet kimozdulni itthonról, így azt gondolom, jó lesz újra együtt táncolni.
Remélem, hogy sokan fognak belevágni a tánctanulásba.
Vándor Zsuzsa
TáncPont Tánciskola vezetője
2021. április
HA MÉG SOHASEM JÁRTÁL a Táncpont Tánciskola óráján, akkor a tánctanulás számodra egy INGYENES TÁNCÓRÁVAL kezdődik, ahol megláthatod, hogy ki fog Téged tanítani.
Megismered a helyszínt, a tánctanárt és azokat a párokat, akik hozzád hasonlóan “kezdő cipőben járnak”.
A társastánc tanfolyamok keretein belül az elegáns klasszikusok mellett a mindig népszerű latin táncokat is megtanulhatod. Keringő, rock and roll, mambo, tangó, csa-csa-csa.
Nálunk végig asaját pároddal táncolhatsz, mert az órákon sosincs párcsere.
Tánc Dunakeszin & Budapesten!
TáncPont Dunakeszi:
– 2120 Dunakeszi, Magyar utca 59/a
TáncPont Budapest:
– 1123 Budapest, Alkotás út 53. (MOM)
– 1116 Budapest, Mezőkövesd út 10.
Helyszíneinkről, tánctermeinkről,
a megközeleítésről és parkolásról
bővebb információt ide kattintva találsz.
A tanfolyamokra jelentkezni itt tudsz.
Kérdéseiddel keresd Vándor Zsuzsát, a TáncPont Tánciskola vezetőjét. (+36-30-440-9718, vandorzsuzsa@tancpont.hu)
Próbáld ki a társastáncokat!